Výlety po okolí
V okolí Velkých Bílovic se nachází spousta krás přírody. Zde je pouze pár návrhů míst, které určitě stojí za to navštívit.
Uváděné km jsou od chaty na místo určení.
Hradištěk
Hradištěk je název ikonického místa vinařské obce Velké Bílovice. Stojí zde romantická kaplička románského stylu, zasvěcená patronům sv. Cyrilovi a Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi. Postavena mezi lety 2001-2002. Kapličku zdobí řezby od Jana Chovana ze Slovenska a malby Bohumila Bortlíka ze Starého Podvorova. Ty najdete na stropě kapličky a představují čtyři roční období v práci vinaře. Za zmínku stojí také kovaná brána od Františka Macinka z Velkých Bílovic.
Hradištěk se nachází na konci hřebene táhlého návrší osázeného ze všech stran vinicemi.
Z místa jsou neopakovatelné výhledy směrem k nedaleké Pálavě, na vinice a okolí.
Místo je známé i z filmů o víně Bobule nebo vinařských seriálů.
3,7 km
#HRADIŠTĚK #KAPLIČKA #VELKÉ BÍLOVICE #JIŽNÍ MORAVA
Zámek Lednice
Zámek Lednice se nachází v obci Lednice na pravém břehu Dyje, přibližně 12 km východně od Mikulova. Zámek s rozlehlou zahradou patří mezi nejkrásnější komplexy v České republice.
Lednické panství získali na přelomu 13. a 14. století Lichtenštejnové a patřilo jim bezmála 700 let.
Dnešní podobu získal zámek při rozsáhlé rekonstrukci z poloviny 19. století ve slohu imitujícím anglickou tudorovskou gotiku. Zámek byl poprvé postaven již v 16. století v renesančním stylu. Významnou úpravou prošel zámek koncem 17.stol., kdy byl barokně upraven podle plánů významného italského architekta Domenica Martinelliho a rakouského Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zahrada kolem zámku existovala už v 16. století.
13,6 km
#ZÁMEK LEDNICE #LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL #JIŽNÍ MORAVA #MĚSTO LEDNICE
Janův hrad
Janův hrad, zvaný Janohrad, je umělá zřícenina středověkého hradu na okraji Lednicko-valtického areálu. Nechal jej zde podle dobové módy romantismu již v roce 1801 postavit kníže Jan Lichtenštejnský. Jako jeden z mála umělých hradů té doby byl Janohrad naprojektován jako obyvatelný a sloužil jako lovecký zámeček a myslivna, kde se panstvo shromažďovalo v době honů a pořádalo bohaté hostiny. Hrad ze tří stran obtéká Stará Dyje.
15 km
#JANŮV HRAD #LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL #JIŽNÍ MORAVA
Minaret
Lednický minaret je asi 62 metrů vysoká romantická rozhledna. Nachází se v areálu zámeckého parku Lednice. Jedná se o druhou nejstarší dochovanou rozhlednu na českém území a zároveň o jediný minaret v České republice. Také je to nejvyšší stavba tohoto typu mimo islámské země.
12 km
#MINARET #LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL #JIŽNÍ MORAVA
Lednicko-Valtický areál
Lednicko-valtický areál je krajinný celek o rozloze 283,09 km² v okrese Břeslav při hranici s Rakouskem, od prosince 1996 zapsaný do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je pokládán za nejrozsáhlejší komponovanou krajinu v Evropě a možná i na světě.
Na severozápadě na něj navazuje CHKO Pálava. Lednicko-valtický areál a bojiště bitvy u Slavkova byly v roce 1992 vyhlášeny ministerstvem kultury jako první dvě krajinné památkové zóny na území České republiky.
10 km
#LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL #JIŽNÍ MORAVA
Nové mlýny
Nádrže byly postaveny v 70. až 80. letech 20.století, aby zamezily každoročním záplavám a zvýšily intenzitu zemědělské výroby.
Dnes Nové Mlýny slouží ke koupání, k rybolovu, windsurfingu či lodní dopravě. Okolí je vhodné pro pěší výlety a cykloturistiku.
Po hrázi vede silnice spojující Dolní Věstonice a Strachotín. Na jednom ze dvou ostrovů, které vznikly po napuštění nádrže, stojí zbytky kostela sv. Linharta, který byl součástí dnes již zatopené obce Mušov. Kostel je jediný pozůstatek starobylé obce Mušov, ovšem pozůstatek se značnou kulturně-historickou hodnotou.
Na březích se nacházejí obce Pasohlávky, Brod nad Dyjí, Dolní Věstonice, Pavlov, Strachotín.
26,8 km
#NOVÉ MLÝNY #JIŽNÍ MORAVA
Zámek Valtice
Zámek Valtice je barokní zámek, stojící v městě Valtice. Od roku 1995 je chráněn jako národní kulturní památka a v roce 1996 byl zapsán v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Po několik staletí do roku 1945 byl knížecím sídlem rodu Lichtenštejnů.
Je přístupný veřejnosti a konají se zde různé kulturní akce např. Valtické zámecké léto.
21 km
#ZÁMEK VALTICE #LEDNICKO-VALTICKÝ AREÁL #JIŽNÍ MORAVA #VALTICE
CHKO Pálava
Jedná se o krajinný komplex Pavlovských vrchů a údolní řeky Dyje chráněný od roku 1976, který byl v roce 1986 zapsán na seznam biosférických rezervací UNESCO. Od roku 2003 je pak Pálava součástí rozšířené biosférické rezervace Dolní Morava, která zahrnuje také Lednicko-valtický areál a lužní lesy na soutoku Moravy a Dyje.
V roce 2004 byla Pálava jako Ptačí oblast zařazena do evropské soustavy Natura 2000, stejně jako dalších 8 evropsky významných lokalit. Na území CHKO leží řada dalších maloplošných chráněných území. K nejhodnotnějším z nich patří například Národní přírodní rezervace Děvín-Kotel-Soutěska, na Mikulovsku pak i přírodní rezervace Svatý kopeček, Turold nebo Šibeničník, stejně jako přírodní památka Kočičí skála.
Rozloha Chráněné krajinné oblasti Pálava zabírá 83 km2 a většina jejích nejcennějších rezervací se nachází na hlavním hřebeni Pavlovských vrchů, které se táhnou v délce 12 km od Pavlova až k Mikulovu. Jeho nejvyšší vrchol je Děvín (550 m n.m.).
Se suchým a teplým podnebím této oblasti souvisí nejen rozšířené pěstování vinné révy, ale i nálezy mnoha druhů rostlin, které se jinde v České republice nevyskytují. Zcela výjimečný je výskyt hvozdíku Lumnitzerova pálavského, který tu roste na jediném místě světa vůbec. Nejproslulejšími rostlinami Pálavy jsou patrně modré či žluté kosatce nízké nebo písečnice velkokvětá, které rostou v tzv. krasové lesostepi na svazích Děvína nebo Svatého kopečka, dále třeba zachované porosty lužního lesa s dubem letním a jasanem úzkolistým u Křivého jezera nebo zbytky slanomilné vegetace na břehu rybníka Nesytu u Sedlece.
Nejen flóra, ale i fauna Pálavy je díky pestrým přírodním podmínkám výjimečně bohatá. Vyskytuje se zde např. vzácná kudlanka nábožná, běžně roháč obecný, zlatohlávci, výjimečně kobylka sága. Z plazů je možné zahlédnout ještěrku zelenou. V oblasti hnízdí z dravců mimo jiné orel mořský, z pěvců zde byla zaznamenána nejsilnější populace strakapouda jižního, pěnice vlašské nebo strnada lučního v České republice. V jeskyních ve vápencových útesech nebo v lesích žije několik druhů netopýrů. U řeky Dyje je poměrně hojně zastoupen bobr evropský.
23,5 km
#PÁLAVA #JIŽNÍ MORAVA
Svatý kopeček
Svatý kopeček patří k jedné z přírodních dominant Mikulova. Pro bohatý výskyt chráněných a vzácných druhů rostlin a živočichů bylo jeho území vyhlášeno za přírodní rezervaci. Na vrchol Svatého kopečku až k poutní kapli sv. Šebestiána, zvonici a Božímu hrobu vás zavede křížová cesta.
27,2 km
#SVATÝ KOPEČEK # MIKULOV #JIŽNÍ MORAVA
Rozhledna Hustopeče
V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.
Uprostřed unikátních mandloňových sadů byla vybudována 17 metrů vysoká rozhledna. Nejkrásnější pohled z jejího vrchu se nabízí v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá narůžovělá záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy, Novomlýnské nádrže, okolní obce či Bílé Karpaty.
21,4 km
#HUSTOPEČE #ROZHLEDNA #MANDLOŇOVÉSADY #JIŽNÍ MORAVA